а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испраксира

испраксираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извежба, усоврши нешто.
Англиски: practise Албански: praktikohem, stërvitem
Примери:
Го испраксира ракувањето со новата машина
2. (се испраксира) Се усоврши.
Албански: praktikohem, përsosem
Примери:
Се испраксира за правење торти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК