а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испратница

мн. испратници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45097
Сметководствен документ со кој се потврдува испраќање на нешто.
Англиски: issue slip Албански: faturë
Употреба: Економија
Примери:
Ја предаде испратницата за стоката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК