а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрашувачки

испрашувачкиот
Вид збор: Придавка
Што прашува, што е прашален.
Примери:
испрашувачки поглед
Изведенки
испрашувачки прил.
Пример: Го гледаше испрашувачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК