а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испревитка

испревиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Превитка неколку пати.
Англиски: turn up
Примери:
Ги испревитка ракавите за да не ги наводени.
Ја испревитка хартијата неколку пати.
Изведенки
испревиткува несв.
испревиткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК