а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испреврзе

испреврзат; испреврзи, испреврзете; испреврзав, испреврзаа; испреврзал; испреврзан; испреврзев, испреврзеа; испреврзел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Преврзе некого во голема мера.
Англиски: bandage Албански: lidh, fashoj
Употреба: Медицина
2. Преврзе многумина, сите.
Англиски: bandage Албански: fashoj, bandazhoj
Употреба: Медицина
Примери:
Го испреврзаа и го пуштија на домашно лекување.
3. (се испреврзе)
Англиски: bandage Албански: fashoj, lidh
Употреба: Медицина
Примери:
Требаше веднаш да се испреврзат сите ранети.
Изведенки
испреврзува несв.
испреврзуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК