а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испржи

испржат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13899
1. Со пржење приготви јадење.
Англиски: roast Албански: fërgoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го испржи месото.
2. (се испржи) Се приготви со пржење.
Англиски: fry Албански: fërgoj, tiganis
Употреба: Гастрономија
Примери:
Компирите се испржија.
Изведенки
испржува несв.
(се) испржуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК