а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испровре

испроврат; испроври, испроврете; исповрев, испровреа; испроврел; испроврен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39746
1. Провре нешто повеќепати, провре многу нешта.
Англиски: stick Албански: qep, shpoj, depërtoj
Примери:
Ја испровре врвката низ платното.
2. (се испровре)
Англиски: sneak Албански: përvidhem
Примери:
Се испровреа низ вратата додека никој не гледаше.
Изведенки
испровира несв.
(се) испровираат
Пример: Зраците се испровираа во собата.