а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испуши

испушат; испушил; испушен; (ќе) испушел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12272
пуши
Англиски: smoke
Примери:
Ја испуши последната цигара.
Го испуши тутунот што го носеше во ќесето.
Изведенки
испушува несв.
испушуваат