а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испцовиса

испцовисаат
Вид збор: Глагол, свршен
За животни - пцовиса во голем број, сите до едно.
Англиски: die
Примери:
Добитокот испцовиса од глад.