а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исрка

исркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24610
Испразни, изеде нешто со сркање.
Англиски: slurp
Примери:
Колку што сум гладен, цело тенџере ќе исркам.
Брзо ја исрка чорбата и побара уште.