а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истави

истават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7853
1. Отстрани, помести нешто да не пречи.
Англиски: remove Албански: largoj, heq
Примери:
Истави ми го ова од пред очи.
2. (се истави) Се помести, се премести (на страна).
Англиски: moves Албански: largoj, heq
Примери:
Истави се од пред телевизорот.
Се истави од прозорецот.
Изведенки
1. истава несв.
иставаат
2. иставање ср.
глаг. им.