а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истанчен

истанчениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27485
1. (глаг. прид.) истанчи
Англиски: thin
2. Што е префинет, пребирлив.
Англиски: refined
Употреба: Преносно значење
Примери:
истанчен вкус, истанчен поетски јазик
3. Што е многу чувствителен.
Англиски: sensitive
Употреба: Преносно значење
Примери:
истанчени нерви
Изведенки
истанченост ж.