а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истанчи

истанчат; истанчил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26484
1. Hаправи нешто да биде танко.
Англиски: thin Албански: t'holloj
2. Потроши нешто.
Англиски: spend Албански: harxhoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Имотот му го истанчија.
Си го истанчи џебот.
3. (се истанчи) Стане танок, излитен, се истроши.
Англиски: wear out Албански: t'holloj
Примери:
Се истанчиле ќебињата.
4. (се истанчи) Стане слаб, ослаби.
Англиски: thin Албански: dobësoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Толку се истанчила што едвај можеш да ја познаеш.
Изведенки
1. истанчува несв.
(се) истанчуваат
2. истанчување ср.
глаг. им.