а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истапи

истапат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16895
1. Направи чекор напред, излезе пред група луѓе.
Англиски: step out Албански: hap përpara
Примери:
Тој истапи пред сите без многу мислење.
2. Постапи поинаку од другите, направи истап.
Англиски: leave Албански: largohet
Примери:
Тој истапи од организацијата.
3. Направи нешто да биде тапо.
Англиски: dull Албански: heq shkëlqim
Примери:
Ја истапив секирата цепејќи дрва.
4. Стане глупав.
Англиски: dull Албански: budallë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе истапиш ако продолжиш вака: само лежи и ништо не работи.
5. (се истапи) Стане тап.
Англиски: dull Албански: budallë
Примери:
Моливот се истапи.
Изведенки
1. истапува несв.
(се) истапуваат
2. истапување ср.
глаг. им.