а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истапка

истапкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28833
Набие нешто.
Англиски: tamp
Примери:
Играјќи си, децата ја истапкаа целата бавча.
Го истапка тестото во тепсијата и го стави да се пече.
Изведенки
истапкува несв.
истапкуваат