а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истап

мн. истапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39543
1. Чекор напред пред група луѓе.
Албански: dal nga rreshti
Примери:
Неговиот истап пред стројот сите ги изненади.
2. Постапка што не е во согласност со пристојното однесување.
Англиски: gaffe Албански: veprim i pahijshëm, sulm verbal
Примери:
Сѐ уште се зборуваше за неодамнешниот истап на младите госпоѓици.