а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истарашка

истарашкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Измеша, испреврти сѐ барајќи нешто.
Англиски: rummage
Употреба: Разговорно
Примери:
Насилно влегоа во куќата, истарашкаа сѐ и отидоа.