а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истегне

истегнат; истегни, истегнете; истегнав, истегнаа; истегнал; истегнат; истегнев, истегнеа; истегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10567
1. Со тегнење направи нешто да биде подолго.
Англиски: lengthen Албански: zgjas
Примери:
Ги истегнаа вратовите за да видат подобро.
2. Со повлекување измести нешто од лежиштето.
Англиски: dislocate Албански: heq, ndrydh
Употреба: Медицина
Примери:
Играјќи кошарка ја истегна раката.
Го истегна мускулот.
3. (се истегне) Се развлече, стане подолг (за материјал, ткаенина).
Англиски: stretch Албански: zgjas
Примери:
За кусо време џемперот се истегна.
4. (се истегне) Легне, се испружи колку што е долг.
Англиски: stretch Албански: zgjas, shtrihem
Примери:
Трчајќи, се сопна и се истегна на земјата.
5. (се истегне) се излежува, безделничи
Англиски: waste time Албански: shtrihem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите работат, а тој се истегнал на креветот.
Изведенки
1. истегнува несв.
истегнуваат
2. истегнување ср.
глаг. им.