а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истекне

истекнат; истекна, истекнаа; истекнал; истекнат; истекнеше, истекнеа; истекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39588
(само во 3. л.) Неочекувано падне на памет, ми текне.
Англиски: remember
Примери:
Ми истекна уште нешто.
Изведенки
истекнува несв.
истекнуваат