а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истек

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5720
1. истече, истекување
Англиски: outflow Албански: rrjedh
Примери:
Истекот е слаб, можно е прелевање на водата.
2. Привршување, завршување на нешто.
Англиски: finish Албански: mbarim, përfundim
Примери:
Отиде дома на самиот истек на ноќта.
Август е на истек.
По истекот на рокот.