а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

источник

мн. источници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28760
Извор, тоа од кое нешто се создава.
Англиски: spring, source
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Детството на авторот е источник на голем дел од неговите раскази.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК