а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрага

мн. истраги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6473
Постапка за утврдување докази за извршено кривично дело.
Англиски: investigation Албански: hetim
Употреба: Правда
Примери:
Истрагана местото на злосторството.
Полицијата реши да отвори истрага за случајот.