а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исфрли

исфрлат; исфрлил; исфрлен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2893
1. Фрли нешто ненужно, искористено.
Англиски: depose Албански: hudh
Примери:
Го исфрли ѓубрето.
2. Отстрани, истера, исклучи некого (од просторија, друштво, организација).
Англиски: throw out Албански: largoj
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Го исфрлија од собата.
Го исфрлиле од раководството.
3. Изнесе во јавност.
Англиски: publicize Албански: publikoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Нашата најголема ѕвезда исфрли нов хит.
Модната куќа исфрли нова колекција.
Изрази
Исфрли (некого) од колосек - наруши редовно состојба.
Изведенки
1. исфрла несв.
исфрлаат
2. исфрлање ср.
глаг. им.
3. исфрлува несв.
исфрлуваат
4. исфрлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК