а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исхрана

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5467
1. хранење
Англиски: nourishment Албански: ushqyerje
Употреба: Гастрономија
Примери:
Овие печурки не се употребуваат за исхрана на луѓето.
2. Избор и начин на употреба на храната.
Англиски: nutrition Албански: ushqim
Употреба: Гастрономија
Примери:
макробиотска исхрана, неправилна исхрана