а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исхрани

исхранат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24060
1. Снабди, обезбеди храна за некого.
Англиски: feed Албански: ushqej, furnizoj
Примери:
Таа сама ги исхрани и ги израсна двете деца.
2. (се исхрани) Обезбеди храна за себеси.
Англиски: feed Албански: ushqehem, furnizohem
Примери:
Во наредните години таа ќе биде принудена сама да се исхрани.
Изведенки
1. исхранува несв.
(се) исхрануваат
2. исхранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК