а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцапа

исцапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36361
Изгази некаде, нешто.
Англиски: stomp
Примери:
Исцапа во вирчето.
Некој ги исцапал цвеќињата.
Изведенки
исцапува несв.
исцапуваат