а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцедок

мн. исцедоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37112
1. Тоа што е исцедено од нешто.
Албански: ekstrakt, lëng i shtrydhur
2. Течност, секрет што се лачи од организмот.
Англиски: secretion Албански: lëng, sekret
Употреба: Медицина
Примери:
Меѓу симптомите е и силно кашлање, исцедок од носот и висока температура.