а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцели

исцелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13733
1. Излекува (обично за рана, повреда).
Англиски: heal Албански: shëroj
Примери:
Со билки му ја исцели раната.
2. (се исцели) Зарасне, оздрави, се излекува.
Англиски: heal Албански: shërohem
Изведенки
1. исцелува несв.
(се) исцелуваат
2. исцелување ср.
глаг. им.