а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчезнат

исчезнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7996
1. Што не е на свое место.
Англиски: lost
Примери:
исчезнат документ
2. (за човек) Што не се знае каде се наоѓа.
Англиски: disappeared
Примери:
Исчезнат скопјанец пронајден во Вардар.
3. изумрен
Англиски: extinct
Примери:
исчезнато животно
Изведенки
исчезнат м.
мн. исчезнати
исчезнато лице
Пример: Тој не е меѓу исчезнатите.