а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчека

исчекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16807
1. Дочека до крај нешто да заврши.
Англиски: wait Албански: pres deri në fund
Примери:
Не можеше да исчека да не му каже прва.
Одвај исчека сите да поминат.
2. Дочека, доживее нешто.
Англиски: raise Албански: përjetoj, pres
Примери:
Исчекаа внуци и правнуци.
Што времиња исчекавме!
Изрази
Да исчекате на челад - благослов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК