а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ифтирија

мн. ифтирии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55378
клевета
Англиски: slander Турски: iftira
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Тоа се само ифтирии, таа ги измислува.
Изрази
Му вади ифтирии - кажува лаги за некого.