а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иш

Вид збор: Извик
Ранг: 14089
1. За бркање кокошки, птици.
Англиски: shoo
Употреба: Разговорно
2. За бркање што било друго.
Англиски: shoo
Употреба: Разговорно , Ретко
Примери:
Иш, чумо, иш!