а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабил

Вид збор: Придавка
Способен, што е во состојба, што е спремен нешто да направи.
Англиски: capable Турски: kabiliyet
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Ако не кажеш ти, таа ќе е кабил да каже.
Изведенки
кабил прил.
Пример: Ако е кабил да ме земете cо ваc.