а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каданка

мн. каданки
Вид збор: Именка, женски род
1. кадана
Англиски: lady Турски: kadın Албански: zonjë
Употреба: Деминутив
2. трнарско врапче
Латински: Fringilla carduelis Англиски: Goldfinch Албански: gardalinë
Употреба: Зоологија
3. ласица, невестулка
Англиски: weasel Албански: nuselalë, bukël
Употреба: Зоологија
4. црвен плод од пченка
Англиски: red corn Албански: kollomboq i kuq
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор