а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадеж

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30158
1. чад
Англиски: smoke Албански: tym duhani
Примери:
Го гледаше кадежот над покривите.
2. чадење
Албански: tymosje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи