а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадет

мн. кадети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33413
Питомец на воено училиште.
Англиски: cadet
Употреба: Воен термин
Изведенки
кадетски прид.
кадетскиот
Пример: кадетско училиште, кадетска униформа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК