а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадифен

кадифениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12735
1. Што е направен од кадифе.
Англиски: velvety
Примери:
кадифен фустан
2. мек, топол
Англиски: soft
Употреба: Преносно значење
Примери:
кадифен глас
кадифена кожа
кадифена тупаница