а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадри

кадрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 35408
1. Прави кадри, ја витка косата.
Англиски: curl Албански: dredh
Примери:
Девојките ги кадреа косите со маша.
2. (се кадри) Станува кадрав.
Англиски: curl Албански: dredhet
Примери:
Димот се кадреше како влакно на оган.
Изведенки
кадрење ср.
глаг. им.