а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадроса

кадросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48438
1. фотографира
Англиски: photograph Албански: fotografoj
Употреба: Разговорно
2. (се кадроса) Се фотографира.
Англиски: photograph Албански: fotografohem
Примери:
Сето село ќе го пратам кај тебе да се кадроса.
Изведенки
1. кадросува несв.
(се) кадросуваат
2. кадросување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК