а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кажипрст

мн. кажипрсти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37400
Прст со кој се покажува кон некого.
Англиски: forefinger
Примери:
заканувачки кажипрст