а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казма

мн. казми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7535
Алатка, тежок рачен копач.
Англиски: hoe Турски: kazma
Употреба: Архаизам
Примери:
Удирав со казма по коренот што пуштил жили.
Млад сум, не се плашам од казма и лопата.
Изведенки
1. казмиче ср.
мн. казмичиња
дем.
2. казмичка ж.
мн. казмички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК