а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казненик

мн. казненици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32794
Лице што издржува некаква казна, обично во затвор.
Англиски: convict
Употреба: Правда
Изведенки
1. казненичка ж.
мн. казненички
2. казненички прид.
казненичкиот
Пример: казненички логор, казненичка колонија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК