а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каикчија

мн. каикчии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вози каик, што превезува со каик.
Англиски: skipper Турски: kayıkçı
Употреба: Разговорно