а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

какаду

мн. какадуа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27816
Вид папагал со разнобојни пердуви.
Латински: Cacatua galerita Англиски: cockatoo
Употреба: Зоологија