а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

какао

мн. какаа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 24181
1. Дрво што расте во тропските предели, чии семки се употребуваат за производство на чоколадо.
Латински: Theobroma cacao Англиски: cocoa Албански: kakao
Употреба: Ботаника
Примери:
Плантажи со какао.
2. Прашок добиен од семките на тоа дрво и топла напивка од тој прашок.
Англиски: cocoa Албански: kakao
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пијам топло какао.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК