а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

како

Вид збор: Предлог
Ранг: 674
Означува споредба.
Англиски: as
Примери:
Како Струга нема друга.
Ист е како вујко му.
Брз како стрела.