а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каламар

мн. каламари
Вид збор: Именка, машки род
1. (обично во мн.) Вид лигни.
Латински: Loligo Англиски: squid Албански: kallamar
Употреба: Зоологија
2. шишенце за мастило
Англиски: inkwell Албански: shishe për ngjyrë ink
Употреба: Архаизам , Историја
3. Сад со прашок за посипување на напишаното со мастило.