а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калапи

калапат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 55158
1. Редејќи набива во врзоп листови тутун.
Англиски: stack Турски: kalıplamak Албански: vargon duhan në vandak
Примери:
Во задружниот дом жените ронеа пченка и калапеа тутун.
2. Реди, собира карти (во игра со карти); пари, штеди и сл.
Англиски: stack Албански: rradhit në pirg, vandak
Употреба: Преносно значење
Изведенки
калапење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи