а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калауз

мн. калаузи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13608
1. Направа во вид на кука со која може да се отвори секоја обична брава.
Англиски: picklock Турски: kılavuz Албански: kallauz
Употреба: Технологија
Примери:
Човекот е порта со девет брави, со еден калауз тоа чудо не се отвора.
2. Лице што му го покажува патот некому.
Англиски: guide Албански: udhëheqës
Употреба: Архаизам
Примери:
Тој им беше калауз низ густата шума.
3. трговски посредник
Англиски: intermediary Албански: ndërmjetës
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Стоката ја носеше калауз од Истанбул.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК