а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калаф

мн. калафи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54458
1. футрола
Англиски: casing Турски: kılıf Албански: këllëf, futrollë
2. навлака
Англиски: cover Албански: këllëf, futroll
Примери:
На креветот стоеше перница без калаф.
Се сметнаа калафите од фотелјите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи